Põlevkivituhast toodetavast materjalist omandab suurima osakaalu sünteetiline kaltsiumkarbonaat. Parimad näited loodusliku kaltsiumkarbonaadi kasutamisest leiame toidu- ja farmaatsiasektorist. Kuna antud materjal pärineb töötlevast tööstusest, siis kõige tõenäolisemalt saab Ida-Virumaa põlevkivituhast toodetud kaltsiumkarbonaati hakata kasutama täiteainena värvi-, plasti- ja paberitööstuses.
MIS ON KALTSIUM- KARBONAAT
Профессор Института технологий материалов и экологических технологий инженерного факультета TalTech Андрес Триккель:
Карбонат кальция (CaCO3является основным компонентом натурального известняка. В качестве минерала он известен под названием кальцит, и в зависимости от кристаллической структуры он может также называться арагонитом или фатеритом. Однако последние названия являются малораспространенными. Содержание карбоната кальция в известняке составляет минимум 50%. Кроме того, известняк содержит карбонат магния и различные примеси. Карбонатная порода с наибольшим содержанием магния называется доломитовым камнем (в виде минерала – доломитом). Основным компонентом доломита является двойное соединение CaCO3×MgCO3. Pehme ja poorne lubjakivi vorm on kriit, lubjakivist või dolomiidist on tekkinud ka dekoratiivmaterjal marmor. Eesti dolomiiti on sageli kasutatud viimistlusmaterjalina (fassaadi- ja dekoratiivplaadid, aknalauad, köögitasapinnad), lubjakivist ehitisi (vanalinna hooned, kalmed, müürid, kirikud, mõisad) võib Eestis kohata igal sammul. Järsud paekivikaldad põhjarannikul on samuti moodustunud peamiselt lubjakivist.
Sünteetiline vs looduslik kaltsiumkarbonaat
Andres Trikkel: Loodusliku ja sünteetilise kaltsiumkarbonaadi erinevus peitub lisandite sisalduses. Looduslikus lubjakivis võib esineda kuni 25% lisandeid (savimineraalid, kvarts, rauaühendid, kips, orgaaniline materjal jt.), mis mõjutavad selle materjali värvust, tugevust ja muid omadusi. Vastavalt nendele omadustele eristatakse ehituslubjakivi ning tehnoloogilist lubjakivi. Esimene, nagu näitab nimetus, läheb ehituskiviks ja killustikuks, teisest toodetakse tsementi ja lupja. Puhast lubjakivi leidub harva. Tallinna Tehnikaülikooli anorgaaniliste materjalide laboris olevate Eesti leiukohtade proovide hulgast osutus puhtaimaks nn Vasalemma “marmor” (95,6-97,4% CaCO3, 0,84-1,46% MgCO3, muude lisandite sisaldust iseloomustab soolhappes lahustumatu jääk 0,45-0,76%). Kõrge puhtusega lubjakivi peaks sisaldama üle 97% CaCO3.
Для чего и где используется карбонат кальция?
Andres Trikkel: Sünteetilises kaltsiumkarbonaadis on lisandite sisaldus piiratud ja viidud miinimumini. Sõltuvalt kasutusest (paberi, värvide, plastide, toiduainete ning ravimite tööstus, kus lubjakivi on täiteaineks, aga ka tsemendi, klaasi ja keraamiliste materjalide tööstus) vajatakse kindlate omadustega kaltsiumkarbonaati. Piiratud on lisandite, nagu raua, magneesiumi, väävli jt. ühendite sisaldus ning vastavalt kasutusele on seatud piirid ka selle materjali osakeste kujule, suurusele või värvusele. See saavutatakse vastavate keemilis-tehnoloogiliste meetoditega. Eestis pakub erinevaid lubjakivitooteid Nordkalk AS Rakke lubjatehas.